От 115-та детска градина и НПО “Сдружение Азбукари” са привлекли експертен екип, който да проучи, анализира и създаде иновативно и уникално съдържание под формата на комикс.
Боряна Антимова
Деца на 5 и 6 години отбелязаха с открито занятие и концерт Международния ден за опазване на озоновия слой. Събитието, което се проведе в 115-та детска градина „Осми март“, филиал Връбница в ж.к. „Надежда в София, е част от проекта „Пътешественици във времето“. Проектът се финансира от програма “Опазване на околната среда и климатични промени”, финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 , договор за БФП № BGENVIRONMENT-4.002-0013-C01
На празника в детската градина присъстваха екипът на „Сдружение Азбукари“, Цветелина Стефанова, началник отдел „Дигитализация, комуникация, програми и проекти“ – район Надежда, Столична община, педагози и Десислава Бонева, детски психолог.
Сравнително непознатата за малките тема за опазването на озоновия слой беше интерпретирана много атрактивно и достъпно. „В началото, за да им бъде по-интересно, получихме писмо от Щурчо“ – техния любим герой“, каза Вася Василева, главен учител на 115-та детска градина, която проведе откритото занятие. В писмото до децата Щурчо разказва за качествата на необикновения вълшебник – въздуха – в средата около нас и вкъщи.
Децата направиха опит с чаша вода, в която вкараха мехурчета със сламка и научиха, че въздухът няма цвят и мирис. А после затиснаха нослета с ръце и установиха колко е важен въздухът за тях. Провериха и дали въздухът е толкова важен за растенията. Учителката им показа саксия, която е била похлупена и растението е увехнало, защото няма въздух.
На занятието децата обсъждаха замърсения въздух на булеварда от пушеците на автомобилите, праха по улиците от строежите и мръсния въздух около боклукчийските кофи; комините, бълващи дим, пясъка върху колите след буря, праха по строежите. Говориха и за дезинфектантите, лепилата, пушенето на възрастните в стаите, непочистените подове и обувки, парфюмите, дезодорантите и всичко, което замърсява въздуха в домовете им.
Празникът продължи с концерт на импровизираната сцена в двора на детската градина, където децата пяха песнички за красивата природа и танцуваха.
„Темата за здравословния начин на живот не е нова за нашата детска градина – каза директорът Велизара Стоименова. – Първото и най-важно условие е децата да са здрави. Във връзка с това ги мотивирахме да започнат да мислят, как бихме опазвали околната среда. Често сме си задавали въпроса, с какво можем да допринесем ние като педагози да обогатим тяхната екологична култура. Благодарение на съдействието на района Надежда в лицето на инж. Димитър Димов, кмет, успешно стартирахме изпълнението на проекта и дейностите и инициативите, които имат за цел да повишат познанията на децата по темите за опазване на околната среда .“
„Нашето бъдеще е в ръцете на децата ни, затова посланията към тях трябва да са силни, въздействащи и глобални – каза инж. Димитър Димов, кмет на район „Надежда“. – Благодаря на целия екип на г-жа Стоименова, че именно децата от 115 ДГ „Осми март“ са новите еко пътешественици във времето.“
„Горна предучилищна възраст – това е възрастта на многобройните детски въпроси, както и на магическото мислене – каза Десислава Бонева, детски психолог на проекта. – Много подходящо урокът беше замислен като писмо, което децата получиха от техния приятел Щурчо, и в което той под формата на гатанка ги запознава с редица свойства на въздуха. Децата се включиха много естествено и спонтанно в дискусията и показаха много знания по темата.“
“Целта на “Пътешественици във времето” беше да се създаде уникална и иновативна образователна програма и кампания – каза Цвета Кирилова, председател на “Сдружение Азбукари” – основен партньор на проекта. – Този път насочихме вниманието си към най-малките – децата от детските градини от 2-ра до 4-та група.”
От ДГ 115 „Осми март“ и НПО “Сдружение Азбукари” са привлекли експертен екип, който да проучи, анализира и създаде иновативно и уникално съдържание, илюстровано под формата на комикс.
Разработили са различни образователно-занимателни мисии и занятия, които да са част от съдържанието на комиксите за работа с децата.
Осигурени са допълнителни образователни материали и пособия за децата. Предстои организирането и провеждането на образователни кампании по проекта “Пътешественици във времето” в 6 различни детски градини.